“Волиняночка” – творчий звіт

Мистецьку декаду творчих колективів Палацу культури міста Луцька відкрили:

зразковий аматорський ансамбль танцю «Волиняночка», керівник Заслужений працівник культури України Олена Козачук 

та народний аматорський ансамбль народної музики «Волиняночка», керівник Андрій Рихлюк

 DSC01175

Ансамбль танцю «Волиняночка» створено у 1986 році. За роки свого існування колектив став переможцем багатьох Всеукраїнських, Міжнародних фестивалів та конкурсів. Засновником та незмінним керівником ансамблю є – Заслужений працівник культури України Олена Козачук.

Вже у 1992 році, ансамблю присвоїли почесне звання «Зразковий колектив». У 1996 році при Зразковому аматорському ансамблі танцю створено ансамбль народної музики «Волиняночка», який супроводжує виступи танцювального колективу, а також має власну  програму,  керівник оркестру Андрій Рихлюк.

Впродовж  багатьох останніх років ансамбль танцю носить почесне звання одного з найкращих дитячих танцювальних колективів України. Таку високу відзнаку колектив отримав від видатних діячів мистецтв України та інших держав, а найголовніше від пересічних глядачів усього світу. Результати роботи, неперевершені, унікальні здобутки, висока виконавська майстерність, яскравий акторський талант юних артистів, художня довершеність кожного танцю, барвиста палітра костюмів та багатство музичного супроводу – ось складові частини успіху ансамблю «Волиняночка».  У 2004 році колектив стає лауреатом обласної мистецької премії імені Степана Кривенького, яка є найвагомішою відзнакою обласного рівня.

DSC01162

Зразковий ансамбль танцю «Волиняночка» був першим дитячим колективом в Україні, який створив повноцінну українську програму та об’їздив з нею майже  весь світ. Основу репертуару складають українські танці. Абсолютна більшість танцювальних номерів поставлена Заслуженим працівником культури України Оленою Козачук та Заслуженим працівником культури України Олегом Козачуком.

Головною відмінною рисою репертуару ансамблю є те, що більшість танців мають свою сюжетну лінію, в кожному з них закладено невелику розповідь, зміст якої передається засобами хореографії. За роки пошуків і знахідок у царині традиційної культури сформовано багатий репертуар, в основі якого народні ігри, забави, обрядові дійства Волинського регіону та Полісся з використанням відповідної атрибутики, музичних інструментів та іграшок. Концертна програма колективу налічує більше 30 номерів. Це – хореографічні сюїти, вокально-хореографічні композиції, танцювальні мініатюри. Дуже ретельно керівники колективу відносяться до підбору концертних костюмів. В основному використовуються костюми з колекції народного одягу Волинського обласного краєзнавчого музею та виготовлені за автентичними народними зразками.

DSC01164 DSC01163

Велика увага приділяється вивченню фольклору західного Полісся та Волині. У 2016 році на базі ансамбль була створена фольклорна група, яка відтворює на сцені перлини музичної спадщини. Унікальність цього явища полягає в тому, що учасниками ансамблю танцю «Волиняночка», і фольклорної групи – є одні  й ті ж діти. Керівником фольклорної групи є Ірина Снитюк . Репертуар базується на автентичному фольклорному матеріалі. Діти намагаються відтворювати танець, пісню чи обряд, максимально наближаючись до оригінального, автентичного варіанту. Та сцена завжди вимагає певної адаптації, інтерпретації обряду. Під час концертних виступів у фольклорній групі комплексно використовується спів і танець. Створено ряд цікавих самобутніх програм: «Веснянки», «Колядники», «Прийшли щедрувати», «У дитячому крузі» за збірником «Народні мелодії з голосу Лесі Українки записані та упорядковані Климентом Квіткою» та з інших джерел. Виконуються народні пісні з супроводом та a-сapella. Фольклорна група є невід’ємною частиною ансамблю «Волиняночка» під час закордонних гастролей, фестивалів та конкурсів.

DSC01165

Починаючи з 1994 року у Луцьку проходить міжнародний фестиваль «Поліське літо з Фольклором» на якому збираються колективи не тільки з України, але й усього світу. Ансамбль «Волиняночка» є незмінним учасником цього чудового фестивалю. Ті хто хоч раз завітав на фестиваль, запам’ятовує його на все життя, відзначаючи високий рівень організації і, перш за все, звичайної гостинності та людяності, з якою наше місто, а в тому числі і «Волиняночка» зустрічає гостей.

DSC01168

Вихованці ансамблю побували на гастролях у більш ніж 20 країнах світу: в Польщі , Туреччині , Югославії , Німеччині , США , Італії , Словенії , Росії , Лівані , Сербії , Угорщині , Естонії , Франції, Чехії , Болгарії , Португалії , Греції , Нідерландах , Румунії ,  на Кіпрі .

DSC01172

Останні три роки стали дуже насиченими для колективу.

Так у 2016 році ансамбль «Волиняночка» брав участь та отримав головну нагороду  – «І місце» і  премію 1500 євро в фестивалі-конкурсі фольклору «Обличчя традицій», який проходив у місті Зелена Гура республіка Польща.

В 2016 році колектив став учасником проекту «Україна в хореографічному колі», який відбувався  впродовж 24 днів у Міжнародному дитячому центрі «Артек» Пуща Водиця – Київ. Під час перебування в «Артеці» відзняті телебаченням України хореографічні композиції «Вулиця» та «Поліські викрутаси», які  увійшли до архіву найкращих  зразків народно-сценічної хореографії України.

На міжнародному фестивалі «Куновське літо» в місті Куновіце республіка Чехія в  2017 році, колектив отримав відзнаку за складність хореографії та цілісність обрядового дійства, а  також фольклорна група дівчат отримали спеціальну відзнаку за автентичність виконання пісень.

Ще один фестиваль, який проходив в республіці Польща в місті Нові-Сонч в 2017 році тепло приймав годинну програму ансамблю «Волиняночка».

В тому ж році ансамбль став окрасою міжнародного фестивалю фольклору «Пижицькі зустрічі з фольклором», який проходив в місті Пижец,  Польща, та брав участь у міжнародному фестивалі фольклору «Гран-прі з фольклору» який прохдив у місті РИбніц-Дамгартен Німеччина. Успіх був шалений. Місцеві газети писали, що вперше німецькі глядачі побачили таку красу, колорит та багатство національного мистецтва, такий професіоналізм та високий рівень виконавської майстерності, а тим більше у виконанні юних артистів з України. В рамках цього фестивалю проходив конкурс оркестрів на якому наш Народний аматорський ансамбль народної музики «Волиняночка» виборов І місце.

На п’ятому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі імені Павла Вірського, заключний тур якого проходив в місті Києві, ансамбль танцю «Волиняночка» виборов почесне третє місце в номінації «Дитячі колективи».

Також незабутніми були поїздки на фестивалі «Осінні арабески» у м Вингожево республіка Польща 2017 рік та «Зимові арабески» м. Париж Франція 2018 рік. Після виступу «Волиняночки» завжди лунали гучні оплески, а глядачі підкреслювали високий рівень професійної майстерності та особливий, емоційний вплив на глядачів.

DSC01166

За роки існування зразкового аматорського ансамблю танцю «Волиняночка» тут працювали хореографи: Ніна Сторожик, Людмила Зань, Людмила Шилось, Олег Козачук, Вікторія та В’ячеслав Лопанови, Іван Козачук; акомпаніатори : Альберт Онніков, Ірина Рощина, Андрій Лящук, Тетяна Жилюк, Олександр Федотов. Керівниками оркестру були : Ростислав П’ятачук, Олександр Федотов, Олександр Мізюк.

DSC01169

На даний час в  складі ансамблю танцюють та освоюють мистецтво фольклорного співу 76 дітей віком від 7 до 14 років. При колективі працює дитяча хореографічна студія в якій навчається 300 дітей віком від 5 років.

З дітьми працюють молоді освідчені керівники : Вікторія Драголюк , Вікторія Оксентович, акомпаніатор Наталія Демосюк.

Своєю творчою працею колектив ансамблю «Волиняночка» робить вагомий внесок у відродження і збереження українських хореографічних традицій. На цьому наша історія не завершується, колектив та його керівники і надалі будуть збагачувати і передавати наступним поколінням загальнолюдські цінності, звичаї українського народу, та формувати його духовність і почуття національної гідності.

DSC01179

Від імені влади привітав колектив заступник директора Департаменту  культури Луцької міської ради Андрій Ломага

DSC01178

 

Фото: Юрій Войнаровський